London

4 yıl önce
5 yorum

Londra (İngilizce: London; telaffuz:  ˈlʌndən (yardım·bilgi), Latince: Londinium), İngiltere'nin ve Birleşik Krallık'ların başkentidir. 0 derece meridyeninin geçtiği Greenwich kasabası Londra yakınlarındadır.

Londra dünyanın en önemli iş ve finans merkezlerinden biridir. Yaklaşık 8 milyonluk nüfusuyla AB'nin 2. kalabalık kentidir. Bağlı yerleşim birimleri ile birlikte (Greater London) nüfusu 12-15 milyondur. Km²'ye 4.573 kişi düşmektedir. Avrupa'da en fazla beyaz ırk harici insanın yaşadığı şehirdir. 300'den fazla farklı dil konuşulmaktadır.

Uluslararası turizmin kesişme noktasıdır. Dünyanın en kalabalık hava trafiği Londra hava trafiğidir. 5 uluslararası havaalanı bulunmaktadır. Bunların en büyüğü Heathrow'dur. Heathrow dünyanın en fazla uluslararası yolcu taşıyan havaalanıdır [2].

En önemli turistik mekânları, Parlamento Binası, Tower Bridge, Tower of London, Buckingham Sarayı, Trafalgar Meydanı ve Londra gözü (İngilizce: London eye)'dür (Londra Dönmedolabı). Londra Büyük Şehri, Londra Şehri (City of London) , Westminister Şehri ve 31 metropoliten-Londra-bölgesinden oluşur.

Yeşili bol olan bir şehirdir. Londra'da 143 adet kayıtlı park ve bahçe vardır. Thames Nehri şehri ikiye böler.

Yorum Gönder


Bobbo

I actually found this more entnatrieing than James Joyce. http://znbclhvaez.com [url=http://uyjdmnbb.com]uyjdmnbb[/url] [link=http://onusdvmr.com]onusdvmr[/link]


Millie

That's cleared my thoughts. Thanks for <a href="http://dyyxnzfy.com">cottniburing.</a>


Beyonce

This is crastyl clear. Thanks for taking the time! http://dwclbgf.com [url=http://etlgukjzkdx.com]etlgukjzkdx[/url] [link=http://ubdovhakcp.com]ubdovhakcp[/link]


Terry

Gee <a href="http://gedvxwv.com">wielsklri,</a> that's such a great post!


Beatrice

Heck yeah this is exlctay what I needed.